U Podružnici “Rasadnik” Cazin održana stručno-edukativna radionica o rasadničkoj proizvodnji
U prostorijama Podružnica “Rasadnik” Cazin, u utorak 03. septembra ove godine, održana je stručno edukativna radionica o rasadničkoj proizvodnji kojoj su pored profesora šumarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i predstavnika ŠPD-a prisustvovali još i predstavnici Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i Šumarstva USK-a i predstavnici Kantonalne uprave za šumarstvo. U okviru ove stručno-edukativne radionice, profesori Šumarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu održali više predavanja i prezentacija. Tako je prof.dr. Sead Ivojević govorio općenito o rasadničkoj proizvodnji sa osvrtom na proizvodnju u Podružnici “Rasadnik” Cazin a prof. dr. Osman Mujezinović govorio je o stranim i invazivnim vrstama štetnika u rasadničko proizvodnji. Zanimljive i korisne prezentacije imali su i magistri šumarstva Mehmed Čilaš, Damir Prljača i Adelaida Martinović-Jukić koji su govorili o proizvodnji šumskih i hortikulturnih sadnica, štetnim faktorima, te zaštiti biljaka u rasadničkoj proizvodnji. Kroz svoja izlaganja, profesori Šumarskog fakulteta govorili su i o nekim novim tehnikama i tehnologijama koje se primjenjuju u rasadničkoj proizvodnji te ukazali na potrebe izmjena tehnologija vezanih za proizvodnju, pakovanje i distribuciju sadnog materijala Podružnice “Rasadnik” Cazin. Profesori Šumarskog fakulteta naglasili su da bi se primjenom novih tehnologija postiglo puno efikasnije i uspješnije pošumljavanje, što bi u konačnici dovelo do većeg i bogatijeg šumskog fonda. Evo kako primjenu novih tehnologija u rasadničkoj proizvodnji komentariše direktor ŠPD “Unsko-sanske šume” d.o.o Bosanska Krupa mr. Haris Koljić:
„Dosadašnji sistem rada na Podružnici „Rasadnik“ Cazin organizovan je tako da je najveći dio sadnica proizvođen i distribuiran sa golim korjenovim sistemom i djelimično baliranim sistemom kroz takozvani „nisula sistem“. Mi sad želimo da pređemo na drugačiju tehnologiju u čemu nam Šumarski fakultet nudi svoju podršku, a to je tehnologija proizvodnje kontejnerskih sadnica, odnosno sadnica sa baliranim korjenovim sistemom. Na ovaj način uspjeh pošumljavanja biće veći, jer će se krizni period u prvim godinama razvoja sadnica ublažiti na taj način. Ovo potvrđuju i podaci koje je dostavio Šumarski fakultet u Sarajevu. Efikasnije i uspješnije pošumljavanje će doprinijeti tome da obogatimo šumski fond i popravimo dijelove sastojina koji su eventualno narušenog zdravstvenog stanja. Unsko-sanske šume godišnje pošumljavaju između 500.000 i 550.000 sadnica. U proteklim godinama taj broj je bio manji i iznosio je 300.000 sadnica. Mi smo u 2024. godini, samo u proljetnom periodu, posadili 320.000 sadnica. Naš cilj je da ostanemo na nivou 550.000 sadnica i čak da idemo iznad tog nivoa.
U tom kontekstu, Uprava ŠPD-a je na čelu sa generalnim direktorom opredjeljena da podrži ovaj projakat, investira određena srednstva kako bi se uključili u moderne tehnologije proizvodnje i distribucije sadnog materijala na terenu. Rad i proizvodnja na „Rasadniku“ Cazin podijeljen je na dvije faze: Jedan dio proizvodnje namijenjen je isključivo za proizvodnju sadnica za državne šume i šumsko zemljište kojim upravlja korisnik šuma, to jest, ŠPD „Unsko-sanske šume“, a drugi dio proizvodnje, odnosno, proizvodnja hortikulturnog sadnog materijala, orijentisana je za komercijalnu upotrebu. U narednom periodu organizovaćemo i pokrenuti proizvodnju sadnica autohtonih vrsta voća, kako bi stanovništvo Unsko-sanskog kantona i šire imalo priliku, da za svoje potrebe, kupi sadni materijal koji je certificiran, licenciran i koji je prošao sve nadzore od strane stručnih tijela. Proizvodnja u Podružnici “Rasadnik” Cazin je zadovoljavajuća i nadam se da će ona pomoću ovih tehnologija biti još bolja i još uspješnija.“ Naglasio je direktor ŠPD-a mr. Haris Koljić.
Vanredni profesor Šumarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu prof.dr. Sead Ivojević, također je naveo da rasadnička proizvodnja u Unsko-sanskim šumama treba da bude u duhu primjene novih tehnologija i načina rada: „Danas na Rasadniku Cazin smo održali jednu završnu aktivnost po projektu unaprijeđenja sjemensko-rasadničke proizvodnje na prostoru Unsko-sanskog kantona gdje smo u kratkim crtama predstavili osnovne rezultate i smjernice kuda dalje sa sjemensko-rasadničkom proizvodnjom u ovom dijelu naše zemlje. Ako govorimo o sjemensko rasadničkoj proizvodnji u kontekstu današnjih dešavanja i promjene klimatskih uslova ( lokalno, regionalno i šire), onda moramo očekivati i prilagodbu sjemensko rasadničke proizvodnje u kontekstu odovora na te nadolazeće prilike. Osnovni rezultat i osnovna poruka i preporuka za sjemensko-rasadničku proizvodnju u Unsko-sanskom kantonu jeste postepena tranzicija proizvodnje sadnog materijala sa golog korjenovog sistema na obloženi korjenov sistem i gdje bi se lančano riješilo velik broj problema na koje sad nailazi preduzeće. Proizvodnjom sadnica obloženog korjenovog sistema produžili bi vrijeme sadnje na terenu, zatim povećali bi značajno procenat prijema sadnica što nam je i krajnji cilj, jer bi tako doprinosili osnivanju novih šuma ili poboljšanje stanja u degradiranim i izdanačkim šumama, formiranju novih kultura, plantaža i slično.“ Naveo je prof.dr. Sead Ivojević.
Zadnja izmjena: 04. 09. 2024.