InŠ¾injeri Unsko-sanskih šuma osmislili program za praćenje proizvodnje drvnih sortimenata

Napisano od strane

Inžinjeri Šumsko-privrednog društva Unsko-sanske šume Haris Koljić i Jasmin Mešić razvili su program koji omogućava praćenje proizvodnje šumskih drvnih sortimenata. Program je namijenjen za mobilne telefone a sačinjava ga više aplikacija koje služe za prikupljanje i obradu podataka, a što omogućava radnicima da mogu donositi odluke direktno na terenu, što ranije nije bio slučaj.

„Razlog izrade cjelokupnog sistema je u tome što trenutni način poslovanja preduzeća u dovoljnoj mjeri ne prati informatizaciju. Programi koji su u upotrebi, kao ulaze koriste analogno prikupljene podatke odnosno, ručno zapisivane u unaprijed kreirane obrasce, tek djelomično rješavaju probleme u poslovanju jer je te iste podatke potrebno unijeti u sami program što oduzima mnogo vremena a sama informacija često ne bude dostupna u pravo vrijeme. Također, u trenutnom načinu poslovanja podaci koji se prikupljaju na terenu nisu standardizirani po vrsti i obimu, jedan te isti proizvod mjeri se 2 puta, radnik nema uvid u obrađene podatke direktno na terenu i postoji veliki rizik za povredu radnika posebno u fazi otpreme ŠDS. S toga se počelo sa izradom cjelokupnog sistema koji ima za cilj funkcionalnije poslovanje preduzeća.“  Izjavio je Jasmin Mešić, projektant u ŠPD “Unsko-sanske šume” d.o.o Bosanska Krupa.

Slika 1. Prikaz podataka na serveru

„Izrada sistema ima za cilj da omogući svim radnicima korištenje naprednih tehnologija za prikupljanje i obradu podataka, a upravljačkim strukturama preduzeća kontrolu radnih odnosa na brz, kvalitetan i efikasan način donošenjem poslovnih odluka na bazi stvarnih informacija“ kazao je Haris Koljić, projektant u ŠPD Unsko-sanske šume. On je dalje naveo daSistem trenutno čini  7 aplikacija a za proces praćenja proizvodnje a najbitnije su aplikacije u fazama rada doznake stabala za sječu, premjera i otpreme šumskih drvnih sortimenata.

Slika 2. Primjer aplikacije doznake

„U navedenim fazama rada, podaci se prikupljaju u unaprijed kreirane obrasce gdje se često zbog teških terenskih i vremenskih prilika, umora i smanjene koncentracije radnika potkradaju greške u vidu zapisivanja krivih podataka ili njihovo potpuno izostavljanje. Stoga su izrađene aplikacije koje onemogućavaju prikupljanje nelogičnih, računski pogrešnih i nepotpunih podataka koji su standardizirani po vrsti i obimu. Aplikacije omogućavaju prikupljanje cijelog niza podataka koje nije bilo moguće prikupiti dosadašnjim načinom rada a da pritom nije potrebno izdvojiti više vremena za njihovo prikupljanje.“ Pojasnio je Koljić.


Slika 3. Primjer aplikacije primke

Prema mišljenju stručnjaka drugih preduzeća koja se bave istim  ili sličnim poslovima, ovaj sistem najbolji je u regionu i omogućit će projektantima izradu boljih i efikasnijih projektnih rješenja.  „Jedan od najbitnijih podataka koje je moguće prikupiti pomoću aplikacije je pozicija doznačenog stabla, premjerenog i otpremljenog sortimenta. Ovi podaci će u krajnjoj liniji omogućiti projektantima izradu boljih projektnih rješenja i uz pomoć bar-kodova omogućiti praćenje procesa proizvodnje. Kako su navedene aplikacije povezane u jedan sistem svi podaci prikupljeni u fazi doznake stabala, premjera i otpreme ŠDS sumirani su u „ličnoj karti“ doznačenog stabla. Na ovaj način preduzeće ali i kupci dokazuju da proizvod potječe iz legalne sječe.“ Naveo je Jasmin Mešić.


Slika 4. Primjer aplikacije otpreme

Program za praćenje proizvodnje drvnih sortimenata ima brojne prednosti. „Prednosti sistema su mnogobrojne i za njihovo obrazloženje potrebno je detaljnije elaboriranje šumarske problematike. Zato ćemo navesti samo neke kao što su: prikupljanje podataka koji su standardizirani prema vrsti i obimu, prikupljanje većeg broja podataka uz utrošak manje ili isto vremena, obrada prikupljenih podataka je automatizirana a rezultati su dostupni direktno na terenu, automatizirano formiranje izvještaja, brži protok informacija, veća sigurnost radnika, efikasno praćenje procesa proizvodnje, kontrola prikupljenih podataka koja je moguća bilo kad i bilo gdje, kvalitetnija borba protiv štetočina unutar šuma i racionalnije korištenje resursa.“ Izjavio je Haris Koljić.

Program za praćenje proizvodnje šumskih drvnih sortimenata koji su osmislili inžinjeri Unsko-sanskih šuma već je predstavljen radnicima ŠPD “Unsko-sanske šume” d.o.o Bosanska Krupa  koji su uključeni u direktan proces proizvodnje kao i predstavnicima  JP ŠPD-ZDK d.o.o Zavidovići  i  ŠGD „Hercegbosanske šume“ d.o.o Kupres koji su pokazali svoje interesovanje za njegovu primjenu. Sljedeći korak u implementaciji ovog sistema je njegovo apliciranje ka fondovima Evropske Unije. Pored zaposlenih u sektoru šumarstva, ovaj program izazvao je i veliku pažnju medija. Tako su vijest o programu koji su osmislili inžinjeri Unsko-sanskih šuma, objavili mnogi mediji kao BHT1, Fena.ba, Federalna.ba, Klix.ba, Dnevni avaz, RTV USK, USN Krajina, eKapija, m.vijesti.ba, Business-magazine.ba, Radio-krajina.ba, kao i mnogi portali i  web stranice.

Zadnja izmjena: 06. 03. 2024.