Obuka zaposlenika iz oblasti protupoŠ¾arne zaštite

Napisano od strane

 U posljednjih 5 godine, pored poduzetih mjera, na području kojim gospordari ŠPD “Unsko-sanske šume” d.o.o Bosanska Krupa, zabilježena su 183 šumska požara, a procijenjena šteta sa troškovima gašenja iznosi približno četiri miliona maraka.  S pravom možemo reći da je šteta višestruko veća, jer opće koristi šuma nekoliko puta prevazilaze i nadmašuju  korist koju imamo od šumske sirovine. 

Kako bi šumske požare spremno dočekali, a samim tim i zaštitili šumske površine od štetnih uticaja požara, ŠPD kontinuirano organizuje edukacije o šumskim požarima, njihovom sprječavanju i gašenju. Jedna od takvih obuka organizovana je u utorak  12. maja 2015. godine na lokalitetu Laništa u  Podružnici “Šumarija” Ključ. Edukacija je namijenjena zajeničkim Timovima za gašenje požara koje čine zaposlenici Unsko-sanskih šuma i Kantonalne uprave za šumarstvo.   


Šumski požari predstavljaju veliku opasnost za šume i šumsko zemljište, naseljena mjesta i ljudske živote. Šumski požari su globalni ekološki i ekonomski problem, koji  nanosi ogromne štete zdravlju ljudi, biljnom i životinjskom svijetu i utiče na klimu i privredu. U svijetu se prosječno godišnje registrira više od 50.000 šumskih požara koji unište 400.000 ha šume. Za sprječavanje pojave šumskih požara, njihovo gašenje i sanaciju požarišta neophodno je angažiranje svih institucija i subjekata društva na lokalnom, kantonalnom, entitetskom i državnom nivou.

Iako ŠPD “Unsko-sanske šume” d.o.o Bosanska Krupa od svog osnivanja do danas vodi neumornu bitku protiv šumskih požara trošeći pri tom znatna maretijalna sredstva, ovaj problem i dalje je prisutan u velikoj mjeri.  U posljednjih 5 godine, pored poduzetih mjera, na području kojim gospordari ŠPD “Unsko-sanske šume” d.o.o Bosanska Krupa, zabilježena su 183 šumska požara, a procijenjena šteta sa troškovima gašenja iznosi približno četiri miliona maraka.  S pravom možemo reći da je šteta višestruko veća, jer opće koristi šuma nekoliko puta prevazilaze i nadmašuju  korist koju imamo od šumske sirovine. 

Kako bi šumske požare spremno dočekali, a samim tim i zaštitili šumske površine od štetnih uticaja požara, ŠPD kontinuirano organizuje edukacije o šumskim požarima, njihovom sprječavanju i gašenju. Jedna od takvih obuka organizovana je u utorak  12. maja 2015. godine na lokalitetu Laništa u  Podružnici “Šumarija” Ključ. Edukacija je namijenjena zajeničkim Timovima za gašenje požara koje čine zaposlenici Unsko-sanskih šuma i Kantonalne uprave za šumarstvo.  Obuka zajedničkih Timova za gašenje realizovana je u dva dijela. U prvom dijelu učesnici su stekli nova saznanja o šumskim požarima, štetnom uticaju i njihovom suzbijanju.

Drugi dio obuke sastojao se od pokaznih vježbi  na gašenju šumskog požara uz upotrebu priručnih sredstava i vatrogasne cisterne. Vrijedi napomenuti da je u sklopu ovoga dijela obuke priređena prezentacija rada sa cisternom za gašenje požara marke BMC model PRO 625 koja spada u red najsavremenije opreme za gašenje požara koju posjeduju samo najnaprednija preduzeća šumarstva.  Turska agencija za saradnju i koordinaciju TIKA u 2012.  godini  donirala je ŠPD “Unsko-sanske šume” d.o.o Bosanska Krupa jedno ovakvo vozilo sa pratećom opremom, imajući u vidu problematiku šumskih požara koji često pogađaju područje kojim gospodari ŠPD, nanoseći pri tom ogromne materijalne štete.  Vrijednost ove donacije iznosi  više od  287.800 KM. 

„Iako su zajdnički timovi za gašenje požara sastavljeni od sposobnih i educiranih članova, potrebno je poduzeti sve moguće mjere da do požara ne dođe, jer prevencija šumskih požara prvi je korak u borbi protiv ovog problema“ naglasio je Alija Salkić, rukovodilac Službe za zaštitu zaposlenika, imovine i protupožarnu zaštitu.

 „Obuka, provjera znanja i uvježbavanje zajedničkih timova za gašenje šumskih požara, koja je predviđena Planom za 2015. godinu za podružnice „Šumarije“ Sanski Most, Bosanski Petrovac i Ključ imala je pozitivan ishod. To potvrđuje i činjenica da su svi pripadnici veoma dobro savladali potrebna znanja i vještine iz oblasti protupožarne zaštite i odgovorno izvršili  sve postavljene zadatke. Smatram da su svi učesnici edukacije spremni za adekvatno, kvalitetno djelovanje prvenstveno na spriječavanju nastanka, a posebno brzom gašenju nastalih šumskih požara“ naveo je Salkić. 

Zadnja izmjena: 06. 03. 2024.