Nadzorni odbor ŠPD „Unsko-sanske šume“ d.o.o Bosanska Krupa, krajem avgusta razmatrao je i usvojio Izvještaj o radu i poslovanju ŠPD-a za prvo polugodište 2010. godine. Skupština ŠPD-a na svojoj sjednici 29.09.2010. godine, također, primila je na znanje Informaciju o radu i poslovanju ŠPD-a za period 01.01.2010- 30.06.2010. godine. Možete li nam reći kako je Preduzeće poslovalo u ovom periodu i da li ste zadovoljni ostvarenim rezultatom?
Muslimović: Imajući u vidu ekonomsku situaciju u Zemlji i svijetu na koju se u velikoj mjeri odražava recesija, ja sam izuzetno zadovoljan rezultatom koje je ŠPD ostvarilo u svom radu i poslovanju za prvih 6 mjeseci 2010. godine. U odnosu na prošlu godinu, povećan je fizički obim proizvodnje za 27 %, prihod za 25% a Preduzeće je ostvarilo dobit u poslovanju.
Nadzorni odbor ŠPD „Unsko-sanske šume“ d.o.o Bosanska Krupa, krajem avgusta 2010. godine, razmatrao je i usvojio Izvještaj o radu i poslovanju ŠPD-a za prvo polugodište 2010. godine. Skupština ŠPD-a na svojoj sjednici 29.09.2010. godine, također, primila je na znanje Informaciju o radu i poslovanju ŠPD-a za period 01.01.2010- 30.06.2010. godine. Možete li nam reći kako je Preduzeće poslovalo u ovom periodu i da li ste zadovoljni ostvarenim rezultatom?
Muslimović: Imajući u vidu ekonomsku situaciju u Zemlji i svijetu na koju se u velikoj mjeri odražava recesija, ja sam izuzetno zadovoljan rezultatom koje je ŠPD ostvarilo u svom radu i poslovanju za prvih 6 mjeseci 2010. godine. U odnosu na prošlu godinu, povećan je fizički obim proizvodnje za 27 %, prihod za 25% a Preduzeće je ostvarilo dobit u poslovanju. Želim napomenuti da je ŠPD uredno i na vrijeme izmirivalo sve svoje obaveze, posebno one prema zaposlenicima. Plate i topli obroci uredno su isplaćivani za sve uposlene a prije sezone godišnjih odmora isplatili smo i regres. Ako uzmemo u obzir situaciju u kojoj se nalaze sva preduzeća šumarstva u BiH, pa ako hoćete i u Republici Hrvatskoj, onda s pravom možemo reći da ŠPD “Unsko-sanske šume” d.o.o Bosanska Krupa zaslužuje epitet najboljeg i najorganizovanijeg preduzeća šumarstva F BiH u 2009. i 2010. godini. Rezultati koje smo ostvarili potvrđuju ovu činjenicu, a pravovremeni Program mjera za otklanjanje posljedica ekonomske krize (recesije) je dao rezultate.
Početkom godine ŠPD je izvršilo završnu procjenu za certificiranje šumskim resursima za “Ključko” Šumsko-privredno područje. Dugogodišnji kvalitetan rad šumara rezultirao je dodjelom prestižnog FSC certifikata za Ključko ŠPP. Da li je ovim ŠPD postiglo svoj krajnji cilj ili će krenuti u proces certificiranja cjelokupnog područja kojim gospodari?
Muslimović: Sama riječ certifikat, na prost narodni govor, mogla bi se prevesti kao potvrda-uvjerenje koje govori da je neki proizvod ili usluga kvalitetna i dobra. ŠPD “Unsko-sanske šume” d.o.o Bosanska Krupa još prije dvije godine otpočelo je sa pripemnim aktivnostima za certificiranje šumskim resursima. Naš dugogodišnji rad krunisan je ove godine FSC certifikatom za Ključko šumsko-privredno područje. FSC certifikatom ŠPD zapravo dokazuje da se šumama na području USK gospodari na zakonit i transparentan način , to jest, da ŠPD “Unsko-sanske šume” d.o.o Bosanska Krupa pravilno gospodari šumskim resursima u skladu sa ekološkim, ekonomskim i socijalnim standardima. Rezultati prve nacionalne inventure šuma pokazuju također, da je šumska površina, tačnije drvna zaliha, na području kojim mi gospodarimo, ne samo sačuvana nego i znatno uvećana. Znači, s pravom se može reći da ŠPD “Unsko-sanske šume” d.o.o Bosanska Krupa šumama kvalitetno i savjesno gospodari u cilju zaštite i unaprijeđenja kompletnog ekosistema.
ŠPD održava kontakte sa ovlaštenim certifikatorom, kompanijom „SGS Slovakia“ iz Slovačke čiji su eksperti boravili u Unsko-sanskom kantonu 22. i 23. novembra ove godine i izvršili predprocjenu stanja za certificiranje ostalih područja kojim gospodari ŠPD. Mi smo odranije poduzeli čitav niz aktivnosti na terenu i očekujemo da će ovlašteni certifikator u maju naredne godine, nakon izvršene završne procjene dati pozitivno mišljnje i zeleno svijetlo za izdavanje FSC certifikata za ostala šumsko-privredna područja kojim gospodari ŠPD “Unsko-sanske šume” d.o.o Bosanska Krupa. Još da napomenem da je dobivanje FSC certifikata znatno lakši put a puno teži je sačuvati već dobijeni certifikat. Ja sam uvjeren da ćemo sačuvati ovaj certifikat i opravdati epitet najuspješnijeg preduzeća šumarstva u BiH.
Shodno zakonskim odredbama, poslovi čuvanja šuma od prošle godine prešli su u nadležnost Kantonalne uprave za šumarstvo. Gledano s tog aspekta , kakvo je trenutno stanje u oblasti šumarstva na području Unsko-sanskog kantona i kakvi su odnosi između ŠPD-a i Kantonalne uprave za šumarstvo?
Muslimović: ŠPD “Unsko-sanske šume” d.o.o Bosanska Krupa do januara 2010. godine, pored gospodarenja vršilo je i poslove čuvanja i zaštite šuma. Moram reći da smo mi te poslove obavljali veoma kvalitetno i dobro. Od januara ove godine poslovi čuvanja šuma prešli su u nadležnost Kantonalne uprave za šumarstvo. Radi javnosti, želim da naglasim da je kantonalna uprava jedna posebna institucija koja djeluje pri Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva USK-a. Ova institucija još od samog početka ima problema sa nedostatkom kadra i materijalno-tehničkih sredstava. Osobe koje su sklone ilegalnim aktivnostima uveliko koriste ovakvo stanje u Kantonalnoj upravi za šumarstvo i sada na sceni imamo opštu otimačinu, krađu i degradaciju državne imovine, odnosno šuma. Ilegalne aktivnosti (bespravne sječe šuma) posebno su izražene na području općina Bužim, Bosanska Krupa i Bihać, vjerovatno zbog guste naseljenosti općina. Što se tiče odnosa između ŠPD-a i Kantonalne uprave za šumarstvo, izostaju očekivani rezultati sa zajedničkih radnih sastanaka kojih mora biti više kako bi se stanje na terenu popravilo.
Radi efikasnijeg rada i ostvarivanja pozitivnih rezultata na čuvanju šuma, ja ovog momenta apelujem na nadležne institucije da izvrše popunjavanje Kantonalne uprave za šumarstvo potrebnim kadrovima. Moje mišljenje je da bi to popunjavanje najbolje bilo izvršiti sa licima koja su obavljala poslove čuvara šuma, dok je čuvanje šuma bilo povjereno ŠPD-u, jer su obučeni za te poslove, posjeduju iskustvo, te poznaju teren što je izuzetno važno kod spriječavanja nelegalnih aktivnosti šumokradica koji se dobro snalaze na terenu. Generalno, stanje u oblasti šumarstva u pogledu zaštite državne imovine na području USK-a, trenutno nije dobro.
Vezano za ovo pitanje još bih da napomenem da mi provodimo neke aktivnosti koje se ne bi trebale realizovati bez prisustva predstavnika Kantonalne uprave. Naime, prošle godine mi smo otpočeli sa radovima na prikupljanju taksacionih podataka za izradu Šumsko-privredne osnove za Ključko ŠPP. Iako smo obavijestili Kantonalnu upravu i resorno ministarstvo, njihovi predstavnici nisu prisutni na terenu kako bi izvršili potreban nadzor. Bojim se da se zbog toga može javiti problem koji bi nam onemogućio dobivanje saglasnosti na Šumsko-privrednu osnovu od strane Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva F BiH. Također, još jedan od propusta u saradnji sa Kantonalnom upravom za šumarsvo odnosi se na evidentiranje sjemenskih sastojina. Bez obzira što je ŠPD obavilo svoj dio poslova kod evidentiranja sjemenskih sastojina, KU za šumarsvo nije nam dala potrebnu saglasnost. Zašto ovo pominjem? Pokazalo se do sada da najbolje rezultate u pošumljavanju daju sadnice od autohtonih sjemena jer su genetski prilagodljive ovim terenima.
Kakav je odnos ŠPD “Unsko-sanske šume” d.o.o Bosanska Krupa sa akterima šumarske politike na području Unsko-sanskog kantona?
Muslimović: Kad kažemo „akter šumarske politike“, ovdje prije svega mislimo na institucije poput Vlade USK, Skupštine USK, resornog ministarstva s jedne, te lokalne zajednice npr. općine i nevladinog sektora (šumarska, lovačka, ekološka udruženja) s druge strane. Saradnja ŠPD-a sa akterima šumarske politike na području Unsko-sanskog kantona je dobra, a što se tiče naših zakonskih obaveza, ukratko možemo kazati da smo ih u potpunosti prema svima izvršili. Primjera radi općinama Unsko-sanskog kantona smo, u skladu sa Uredbom o šumama uplatili 5% prihoda ostvarenog u njihovim granicama. Dobra saradnja sa akterima šumarske politike ogleda se u oblasti obrazovanja. ŠPD od samog formirnja pa do danas posebnu pažnju posvećuje obrazovanju i stručnom usavršavanju kadrova. Od školske 2001/2002 do školske 2009/2010 godine ŠPD «Unsko-sanske šume» stipendiralo je ukupno 46 studenata. Neki studenti su stipendirani sve četiri godine studija tokom redovanog studija. Od ukupno odobrenih 46 stipendija na studente šumarstva se odnosi 39 stipendija, studente geodezije dvije stipendije, studente hortikulture tri stipendije i po jedna stipendija za studente ekonomije i prava. Od ukupnog broja odobrenih stipendija , 40 su dobili studenti iz USK-a a iz drugih kantona stipendije je dobilo šest studenata. Za njihovo stipendiranje uplaćeno je 79.800 KM. Mjesečni iznos stipendije iznosio je 200 KM i 150 KM. U 2010. godini za stipendije je planirano 27.000 KM. Nadzorni odbor ŠPD-a 4.04.2010.g. donio je odluku kojom se utvrđuju visina stipendija za sve studente potpisnike ugovora o stipendiranju sa ŠPD-om u iznosu od 150 KM počev od školske 2009/2010. godine. Dužina stipendiranja traje redovni studij . U školskoj 2009/2010. godini stipendira se sedam redovnih studenata na Šumarskom fakultetu u Sarajevu.
Također, ŠPD je ostvarilo dobru saradnju sa Šumarskim fakultetom u Sarajevu kao i sa nekim fakultetima Univerziteta u Bihaću. Još bih htio da napomenem da se dobra saradnja sa akterima šumarske politike ogleda i u našim zajedničkim aktivnostima koje poduzimamo pri izgradnji i održavanju puteva i elektromreža, uređenja izletišta te drugih rekreativnih i infrastrukturnih objekata.
Kako komentarišete novi Zakon o šumama Federacije BiH koji bi uskoro trebao da bude razmatran od strane Doma naroda Parlamenta F BiH?
Muslimović: Prijedlog novog Zakona o šumama F BiH prošao je prvu stepenicu, odnosno usvojen je od strane Predstavničkog doma Parlamenta F BiH. Sljedeći korak bilo bi usvajanje od strane Doma naroda Parlamenta F BiH. Novi Zakon o šumama predviđa postojanje samo jedne Uprave šuma na nivou F BiH, čime bi Kantonalne Uprave bile ukinute i predviđa formiranje preduzeća šumarstva po općinama od strane općinskih vijeća. Uprava i uži menadžment ŠPD-a ne podržavaju ovakav prijedlog zakona. Podržavamo osnivanje jedne uprave za šumarstvo na nivou Federacije BiH koja bi vršila upravljanje i nadzor nad šumama na terenu, ali ne podržavamo formiranje preduzeća šumarstva u granicama općina. Formiranjem preduzeća šumarstva u granicama općina zanemario bi se osnovni kriterij u formiranju šumsko-privrednih područja, a to je da se vodi računa o ekonomski održivoj cjelini. Primjera radi , formiranjem šumsko-privrednih područja po općinama USK-a , male općine koje su siromašne sa šumskim površinama ne bi pozitivno poslovale, odnosno, onemogućilo bi se poboljšanje šumskog fonda.
ŠPD “Unsko-sanske šume” d.o.o Bosanska Krupa je najuspješnije preduzeće u svim sferama rada i poslovanja u F BiH pa i šire i primjenom ovakvog Zakona o šumama zaustavio bi se naš pozitivan trend. Također, novi Zakon o šumama predvidio je da finansiranje izrade šumsko-privrednih osnova bude u nadležnosti kantonalnog ministarstva. Mišljenja smo da pojedini budžeti kantona nisu spremni na ovaj korak, s obzirom da izrada jedne Šumsko-privredne osnove košta oko 1 milion KM. Samo na Unsko-sanskom kantonu se nalaze četiri šumsko-privredna područja za čije ŠPO bi trebalo izdvojiti 4 miliona KM. Svjedoci smo kakve posljedice bespravnih sječa trpe šume, a ponajviše iz razloga što pojedini kantoni kroz budžetska sredstva nisu mogli popratiti čuvanje šuma, jer angažovanje izvršilaca čuvara šuma iziskuje značajna materijalna sredstva a sukcesivna rješenja na daju potreban rezultat.
Formiranje šumarskih preduzeća u granicama općina ne bi bilo u duhu transparentnog gospodarenja šumama kakvo imamo u našem poslovnom okruženju npr. u susjednoj Republici Hrvatskoj, Srbiji ili Crnoj Gori. Formiranje šumarskih preduzeća u granicama općina ne bi donijelo ništa novo općinama, jer mi i sada plaćamo doprinose prema njima. Ovakva organizacija šumarstva donijela bi korist samo lokalnim moćnicima i zaustavila bi pozitivan trend u poslovanju i unaprijeđenju šumarstva u USK po kojem su Unsko-sanske šume postale prepoznatljive i van granica BiH.
Zadnja izmjena: 06. 03. 2024.