Shodno obavezama iz Zakona o šumama, u drugoj polovini 2018. godine, ŠPD “Unsko-sanske šume” d.o.o Bosanska Krupa preuzelo je nadležnosti čuvarske službe od Kantonalne uprave za šumarstvo USK-a , kako bi se poslovi čuvanja državnih šuma unaprijedili u uspostavila efikasnija čuvarska služba od one koja je u prethodnom periodu egzistirala u Kantonalnoj upravi za šumarstvo i navedene poslove obavljala sa vrlo malo uspjeha.
ÄŒuvarska služba koju je uspostavilo ŠPD “Unsko-sanske šume” d.o.o Bosanska Krupa efikasno izvršava poslove iz svoje nadležnosti, iako još uvijek ŠPD čeka da Kantonalna uprava za šumarstvo i Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva USK-a obezbijedi prelazak čuvara šuma iz Kantonalne uprave u ŠPD čime bi se u potpunosti okončale aktivnosti uspostave čuvarske službe u ŠPD-u. Primopredaja nadležnosti čuvarske službe izvršena je po utvrđenom protokolu o postupku primopredaje koji je zajednički utvrđen između ŠPD-a, Kantonalne uprave za šumarstvo, i Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva USK-a. Shodno ovom protokolu, Unsko-sanske šume su blagovremeno izvršile sve pripremne radnje za realizaciju protokola te zvršile utvrđene obaveze shodno protokolu.
ŠPD očekuje da Kantonalna uprava za šumarstvo i Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva izvrše obaveze, koje su u njihovoj nadležnosti a utvrđene su protokolom. U informaciji koju je ŠPD “Unsko-sanske šume” d.o.o Bosanska Krupa prethodno uputilo Ministarstvu poljioprivrede, vodoprivrede i šumarstva , jasno je da dosadašnji rad čuvarske službe Kantonalne uprave za šumarstvo nije bio na zadovoljavajućem nivou zbog njene nedovoljne kadrovske popunjenosti i slabe opremljenosti, a što je posljedica nedovoljno obezbijeđenih finansijskih sredstava u budžetu USK-a u prethodnom periodu. Primjera radi, koliko je čuvarska služba Kantonalne uprave za šumarstvo bila neefikasna govore i podaci o šumskim štetama koje nisu bile evidentirane od strane čuvarske službe Kantonalna uprava za šumarstvo prije primopredaje.
Naime, tokom primopredaje nadležnosti predstavnici ŠPD-a i Kantonalne uprave za šumarstvo zajednički u utvrdili oko 7.500 m3 šumske štete koja nije bila prethodno evidentirana od strane čuvara Kantonalne uprave za šumarstvo. Po općinama utvrđena je šteta u sljedećim iznosima: Velika Kladuša 333 m3, Bužim 40 m3, Cazin 1.811 m3, Bihać 400 m3, Bosanska Krupa 352 m3, Bosanski Petrovac 2.437 m3, Sanski Most 2.120 m3 i Ključ 43 m3.
Prilikom primopredaje, također, primjećeno je da u pet lugarskih rejona u Bosanskoj Krupi, na značajnim površinama u kojima su vršene bespravne sječe, ne može se vidjeti i utvrditi da li su iste evidentirane od strane lugara Kantonalne uprave za šumarstvo, s obzirom da je panjeve zahvatio proces propadanja i truleži jer su starosti oko pet godina, a u iskazima sječa za period u proteklih pet godina, čuvari šuma nisu evidentirali značajnije šumske štete. Ovi podaci dovooljno govore o lošim rezultatima rada čuvarske službe Kantonalne uprave za šumarstvo.
Uzimajući u obzir iznešene podatke, ali i značaj zaštite državnih šuma kao najvažnijeg prirodnog resursa Unsko-sanskog kantona, ŠPD “Unsko-sanske šume” d.o.o Bosanska Krupa, smatra neophodnim da Ministarstvo PViŠ USK-a što prije obezbijedi popunu čuvarske službe ŠPD-a lugarima Kantonalne uprave za šumarstvo. S tim bi se u potpunosti okončao postupak uspostave čuvarske službe u ŠPD-u, što podrazumijeva ne samo neposrednu zaštitu šuma, (koja je već sada stavljena pod kontrolu i dovedena na jedan viši nivo), već bi se obezbijedilo efikasno izvršavanje i ostalih nadležnosti čuvarske službe kao što su: protupožarna i zaštita od biljnih bolesti i štetočina, uzurpacija i drugi vidovi zaštite šuma.
Zadnja izmjena: 06. 03. 2024.