U petak 08 aprila 2016. godine u Bosanskoj Krupi održana je četvrta redovna sjednica Stručnog kolegija. Raspravljalo se o realizaciji zaključaka sa prethodne sjednice Stručnog kolegija ŠPD „Unsko-sanske šume“ d.o.o. Bosanska Krupa te o Izvještaju proizvodnje za mart i period januar – mart 2016. godine. ÄŒlanovi kolegija upoznati su i sa Informacijom o certificiranju u ŠPD-u.
U cilju što uspješnijeg rada i poslovanja Preduzeća doneseno je više zaključaka. Kako bi se blagovremeno izvršili šumsko-uzgojni radovi upravnicima podružnica/Pogona, naloženo je da do završetka proljetnog pošumljavanja, prema potrebi organizuju rad i u dane vikenda kroz preraspodjelu radnog vremena.
Sektor pripreme proizvodnje zadužen je da u saradnji sa Sektorom uređivanja šuma poduzme propisane aktivnosti za izmjene i dopune godišnjih planova gospodarenja /realizacije Šumsko-preivredne osnove za 2016. godinu, pri čemu se količine planiranih drvnih masa, kako ukupno tako i po sortimentnoj strukturi, neće mijenjati a što će uključivati i sanitarne užitke.
Sektoru pripreme proizvodnje data je i obaveza da hitno intenzivira aktivnosti na rješavanju pitanja pribavljanja neophodnih vodnih akata za projekte izvođenja radova u šumarstvu za predviđene odjele iz Plana gospodarenja odnosno realizacije Šumsko-privredne osnove za 2016. godinu.
Upravnici podružnica/Pogona zaduženi su da u saradnji sa izvođačima radova u šumarstvu iznađu mogućnost iznosa prostornog drveta i smanjenja zaliha na šuma-panju i međustovarištu.
Najveći dio sjednice Stručnog kolegija odnosio se na zaštitu šuma od bolesti i štetnih insekata. Kako bi se ovaj problem efikasnio riješio zaključeno je da se nastavi sa provođenjem svih potrebnih aktivnosti koje za cilj imaju zaštitu šuma. Tako je Sektoru pripreme proizvodnje naloženo da u roku od sedam dana, tamo gdje je neophodno, ubrza doznaku i izradu projekata za sanitarne užitke. Službi za komercijalne poslove ŠPD-a data je obaveza da u saradnji sa upravnicima hitno iznalazi rješenja za smanjenje zaliha proizvedenih četinarskih sortimenata i blagovremenu otpremu istih.
Upravnicima podružnica/Pogona također je naloženo da u saradnji sa Sektorom uzgoja i zaštite šuma i divljači i Sektorom za ekologiju i zaštitne šume, u što kraćem roku, realizuju aktivnosti oko postavljanja klopki sa feromonima za ulov, redukcije i praćenja brojnosti potkornjaka, te da nastave aktivno praćenje razvoja situacije oko pojave sušenja, kao i aktivnosti na redovnom pražnjenju, prebrojavanju ulova potkornjaka, evidentiranju, izvještavanju i blagovremenoj zamjeni feromona u klopkama.
Zadnja izmjena: 06. 03. 2024.