Danas obilježavamo Svjetski dan obnovljivih izvora energije kojim se želi ukazati na nužnost istraživanja i primjene obnovljivih izvora energije u koje se ubrajaju: energija sunca, vjetra, riječnih tokova, morskih mijena i valova, geotermalna energija i energija biomase. Datum je izabran kao spomen na katastrofu u NE ÄŒernobil 1986. godine.
„Obnovljiva energija je dobivena iz prirodnih procesa koji se konstantno obnavljaju. U svojim različitim oblicima, dobiva se direktno iz sunca ili iz topline stvarane duboko u Zemlji. To još uključuje električnu struju i toplinu dobivenu iz izvora poput sunčeve svjetlosti, vjetra, oceana, hidroenergije, biomase i geotermalne energije te biogoriva i hidrogena dobivenog iz obnovljivih izvora.“
Tako se svake godine 26. aprila pojačano nastoji u javnosti osvijestiti potreba za istraživanjem i primjenom obnovljivih izvora energije podsjećajući na černobilsku nuklearnu katastrofu koja upozorava na ograničenost i problematičnost primjene neobnovljivih resursa, važnost sigurnosti energetskih sistema, predvidljivost energetskih politika te pametno upravljanje energetskim resursima.
To su ujedno, ističu stručnjaci, i glavni uvjeti za ostvarenje gospodarskog rasta i razvoja svake zemlje, ali mogu biti i važan oslonac u nekoj kriznoj situaciji što je vidljivo i u aktualnoj pandemiji novoga koronavirusa koja je pokazala kako je strateški važno razvijati domaće i obnovljive resurse.
Korištenje obnovljivih izvora energije, ističe se na današnji dan, važno je zbog nekoliko razloga. Tehnologije koje se koriste imaju puno manji negativni utjecaj na okoliš i zdravlje od poznatih konvencionalnih energetskih tehnologija. Većim korištenjem domaćih obnovljivih resursa smanjenjuje se energetska ovisnost o uvozu. Napredovanje energetske tranzicije prema obnovljivim izvorima prilika je za ispunjavanje međunarodnih klimatskih ciljeva uz jačanje gospodarskog rasta i stvaranje milijuna radnih mjesta.
Pravac kojim se trenutno krećemo istovremeno ohrabruje i zabrinjava. Usljed novonastale energetske krize koja je zadesila planetu, svjedočimo povećanju korištenja energije iz fosilnih goriva. Mnoge zemlje koje su odredile tačnu godinu u kojoj prestaju sa korištenjem uglja ovih dana pomjeraju tu granicu za nekoliko godina.
Sa druge strane, energetska kriza potaknula je države i kompanije da ubrzaju prelazak na obnovljive izvore energije, čime postaju energetski suvereni i nezavisni. S tim u vezi, proizvodnja energije iz vjetra i sunca je u 2021. godini dostigla 10% ukupne globalne proizvodnje energije. Neminovno je da će u budućnosti taj procenat da se povećava, prvenstveno zahvaljujući napretku tehnologije i očuvanju životne sredine.
Ugradnja solarnih panela na objektima u vlasništvu ŠPD “Unsko-sanske šume“
Završena su tri značajna projekta ugradnje solarnih panela na objektima u vlasništvu ŠPD „Unsko-sanske šume“ d.o.o. Bosanska Krupa. Prva lokacija na kojoj su instalirani solarni paneli je u mjestu Stanići općina Sanski Most, zatim na izletištu “Šujnovac” Bosanska Krupa i Šumarski dom u Turskim vodama na Grmeču dobili su solarnu struju.
Ova inicijativa za postavljanje solarnih panela samo je jedan od mnogih koraka koje poduzimamo da smanjimo svoj ekološki otisak i postanemo društveno odgovorni.
Zadnja izmjena: 06. 03. 2024.