Panel diskusija o potencijalima biomase

Napisano od strane

Potencijal biomase u BiH ekvivalentan 3 miliona tona bh lignita

Šumskoprivredno društvo “Unsko-sanske šume” d.o.o Bosanska Krupa, u skorijoj budućnosti trebalo bi da uvrsti novi proizvod kojim bi se ostvarila  bolja zaštita životne sredine i veća iskoristivost šumskih resursa čime bi se osigurao dodatni profit ovom preduzeću. Radi se o proizvodnji biomase koja kao energent sve više dolazi do izražaja u zemljama Evropske unije. Pod biomasom se podrazumijeva materija, biljnog ili životinjskog porijekla, koja se može koristiti kao gorivo ili za industrijsku proizvodnju. Najčešće se koristi direktno u konačnoj potrošnji toplotne energije, ali se može koristiti i za proizvodnju električne energije i topline, te se odnedavno sve više koristi za proizvodnju biogoriva. Također može se koristiti u industriji za proizvodnju vlakana i hemikalija.

Kako bi ovaj energent našao svoju primjenu, Uprava ŠPD-a je u saradnji sa Privrednom komorom Unsko-sanskog kantona u petak 28. juna 2024. godine organizirala u hotelu „Ključ“ u Ključu panel diskusiju o temi: “Potencijali biomase na području Unsko-sanskog kantona”. U okviru ove panel diskusije, naši stručnjaci i gosti raspravljali su o Zakonskoj regulative u oblasti proizvodnje biomase, Prednosti korištenja biomase u lokalnim zajednicama, Ulozi i značaju proizvodnje biomase u očuvanju životne sredine, Ekonomskim potencijalima, Iskoristivosti biomase, te o privrednim i tehnološkim potencijalima.

Učešće u panel diskusiji uzeli su predstavnici Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva USK-a, načelnik općine Ključ, direktori šumskoprivrednih društava iz Federacije Bosne i Hercegovine, predstavnici općine Bihać, Šumarskog fakulteta u Sarajevu i Kantonalne uprave  za šumarstvo USK. Učešće na panel diskusiji uzeli su i predstavnici Elektroprivrede BiH, te preduzeća Č.J d.o.o Bihać i Saga Energy d.o.o Sarajevo. Panel diskusija pružila je priliku svim učesnicima da se informišu o najnovijim trendovima i praksama u sektoru biomase, da se umreže sa stručnjacima i donositeljima odluka, te da učestvuju u kreiranju rješenja za bolje i ekološki prihvatljivo iskorištavanje prirodnih resursa.

Direktor Unsko-sanskih šuma Haris Koljić, preuzevši dužnost početkom ove godine, inicirao je ovaj projekat te je naišao na podršku vlasti USK-a.

– Uvidio sam da nam treba novi proizvod kojim možemo ostvariti 20 miliona maraka godišnje i jedino što odgovara našim prospektima je biomasa. Naš kanton je razvojno usmjeren na šumarstvo, poljoprivredu i turizam. To moramo u većoj mjeri znati iskoristiti. Mehanizovali smo eksploataciju šuma u Kantonu, imamo proizvođače kotlova, podršku vlasti USK-a, imamo sve potencijale da ostvarimo izuzetan biznis za Kanton, istakao je direktor Koljić.

Predsjedavajući Skupštine USK-a Zikrija Duraković nagovijestio je da škole i ustanove u USK-u vrlo brzo mogu preći na sistem grijanja biomasom. Također je primijetio da je u prethodnim godinama politika stvarala problem preduzeću USK šume.

– Želimo prevazići te probleme, jer USK šume gazduju resursom vrijednim dvije milijarde maraka. Mi ne očekujemo da vaše preduzeće ostvaruje profit, ali možete podići standarde, povećati broj uposlenih i još više razvijati kompaniju i naš kanton, kazao je Duraković.

Studiju o potencijalima biomase u USK-u predstavio je prof.dr. Velid Halilović, predavač na Šumarskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.

– Moj cilj je bio da se ukaže gdje možemo doći do biomase u USK-u, a to su izdanačke šume kojih ovdje ima mnogo, uz zahvate da se one dovedu u viši uzgojni oblik, kazao nam je profesor Halilović.

Panel diskusija o potencijalima biomase, pokazala je opredjeljenost ŠPD “Unsko-sanske šume” d.o.o Bosanska Krupa da slijedi najnovije trendove u privredi, energetici i ekologiji. Biomasa itekako ima budućnost u energetici a ŠPD mogućnost i potencijal da je proizvedu. Prema rezultatima istraživanja obavljenih u okviru projekta EU FP6, ADEG, biomasa bi mogla biti drugi najznačajniji obnovljivi izvor energije, nakon hidropotencijala. Kako je tad procijenjeno, ukupan godišnji tehnički energetski potencijal ostataka biomase u BiH iznosi više od 33 PJ (petadžula), što je ekvivalent za nešto više od 3 miliona tona bh lignita.

Zadnja izmjena: 03. 07. 2024.