Šumsko privredno društvo “Unsko-sanske šume” d.o.o Bosanska Krupa, u utorak 28.juna 2005.godine, organizovalo je radni sastanak u Bihaću kom su prisustvovali direktori svih šumsko-privrednih društava na nivou Federacije BiH, te predstavnici Federalnih šumarskih inspekcija, kantonalnih uprava za šumarstvo i Šumarskog fakulteta u Sarajevu…
Šumsko privredno društvo “Unsko-sanske šume” d.o.o Bosanska Krupa, u utorak 28.juna 2005.godine, organizovalo je radni sastanak u Bihaću kom su prisustvovali direktori svih šumsko-privrednih društava na nivou Federacije BiH, te predstavnici Federalnih šumarskih inspekcija, kantonalnih uprava za šumarstvo i Šumarskog fakulteta u Sarajevu. Direktor ŠPD “Unsko-sanske šume” Đevad Muslimović, uzrazio je svoje zadovoljstvo zbog održavanja ovog sastanka čija se tema odnosila , uglavnom na zaštitu šuma, što trenutno predstavlja gorući problem u cijeloj državi. Direktori šumarskih preduzeća na nivou Federacije Bosne i Hercegovine, složili su se da se formira monitoring agencija u oblasti zaštite šuma.
Realizacija ovoga projekta bit će u nadležnosti Šumarskog fakulteta u Sarajevu. Monitoring agencija je služba ili servis koja u svakom trenutku prati promjene i štetne agense u šumama. Ova služba jednom godišnje izdaje bilten kojim na naučno zasnovan način prezentuje štetne pojave koje ugrožavaju šumske ekosisteme u našoj zemlji. Kako navodi doc.dr.Mirza Dautbašić, profesor na Šumarskom Fakultetu u Sarajevu, u Bosni i Hercegovini su trenutno prisutni najštetniji agensi koji ugrožavaju šumske ekosisteme. Tako na primjer u Federaciji BiH imamo gradacije potkornjaka na jeli i smrči, u Republici Srpskoj napad gubara, dok je u centralnom dijelu Bosne i Hercegovine prisutan problem imele na hrastu. “U slučaju da organizujemo i formiramo dijagnostičko-prognoznu službu kao dio moinitoring servisa u BiH, sve te štete bi mogli preduprijediti , prognozirati i gubitke u šumama svesti na najmanju moguću mjeru” tvrdi profesor Dautbašić. U odnosu na predratni period, šumske površine u Bosni i Hercegovini smanjene su za 13% što, između ostalog, dokazuju i noviji satelitski snimci. Ovom problemu treba posvetiti više pažnje, a održani sastanak kako tvrde prisutni predstavlja znatan pomak u očuvanju naših šuma kao jednog od najugroženijih prirodnih resursa.
Zadnja izmjena: 06. 03. 2024.