Svjetski dan čistih planina, 26. septembra, obilježava se više od dvije decenije. Ovaj značajan ekološki datum obično se obilježava različitim ekološkim aktivnostima poput akcija čišćenja, posjeta prirodi te planinarenjem s ciljem da se ukaže na ogroman značaj planina za život na zemlji. Među brojnim ekološkim organizacijama koje su obilježile svjetski dan čistih planina svrstalo se se i Šumsko-privredno društvo “Unsko-sanske šume” d.o.o Bosanska Krupa koje su u saradnji sa ekološkim udruženjem Unski smaragdi iz Bihaća zasadili više hiljada sadnica u Gorinčanima kod Bosanskog Petrovca.
U vremenima i sredinama u kojima destruktivna svijest pojedinaca prema čovjekovoj okolini postaje sve izraženija, postoje i ljudi koji nastoje da prirodu očuvaju i unaprijede. Među njima su svakako i članovi ekološkog udruženja „Unski smaragdi“ koji su zajedno sa zaposlenicima Šumsko-privrednog društva „Unsko-sanske šume“ d.o.o Bosanska Krupa, akcijama pošumljavanja obilježili Dan čistih planina. U akciji pošumljavanja učestvovalo je oko 200 učesnika koji su u rejonu Gorinčana kod Bosanskog Petrovca zasadili nekoliko hiljada sadnica.
Za sve učesnike pošumljavanja rukovodioci Unsko-sanskih šuma priredili su i čas ekologije. Tako je istaknut izuzetan značaj planina i šuma za održavanje života na Zemlji. Šume i planine daju nam kisik, osiguravaju pitku vodu, pružaju dom brojnim biljnim i životinjskim vrstama, te dijele s čovjekom svoju ljepotu. Planine zauzimaju oko petinu kopna i osiguravaju izravnu egzistenciju desetine ljudske populacije. Zbog svojih prirodnih resursa stoljećima su iskorištavane i zloupotrebljavane. Danas planinama prijete nove opasnosti od globalizacije, urbanizacije i masovnog turizma. Pri tome su posebno ugroženi izvori pitke vode koji izviru u podnožjima planina, a o kojima ovisi više od polovine ljudske populacije. Sve ove činjenice su jasni pokazatelji koliko su nam planine dragocijene i koliko ih je važno sačuvati.
Zadnja izmjena: 06. 03. 2024.