Održan sastanak Grupacije šumarstva i drvne industrije

Napisano od strane

Održan sastanak Grupacije šumarstva i drvne industrije U organizaciji Privredne komore Federacije Bosne i Hercegovine , u četvrtak 19.10.2006.godine u Sarajevu, održan je sastanak grupacije šumarstva i drvne industrije na kojem je bio prisutan i direktor ŠPD “Unsko-sanske šume” d.o.o. Bosanska Krupa Đevad Muslimović, dipl.ing.šumarstva. Raspravljalo se o certificiranju šumarstva u BiH što je jedan od bitnih preduvjeta razvoja ovog sektora.
U organizaciji Privredne komore Federacije Bosne i Hercegovine , u četvrtak 19.10.2006.godine u Sarajevu, održan je sastanak grupacije šumarstva i drvne industrije na kojem je bio prisutan i direktor ŠPD “Unsko-sanske šume” d.o.o. Bosanska Krupa Đevad Muslimović, dipl.ing.šumarstva. Raspravljalo se o certificiranju šumarstva u BiH što je jedan od bitnih preduvjeta razvoja ovog sektora.
Značajno mjesto na ovom sastanku zauzeli su i predstavnici Klastera drvoprerade Unsko-sanskog Kantona. Preduzeća šumarstva koja to još nisu obavila trebaju pristupiti certificiranju svog područja prema normama FSC-a i pribavljanju certifikata koji se odnose na upravljanje kvalitetom i upravljanje okolišem. Posebno je značajan FSC, evropski certifikat o održivom gospodarenju šumama, čije posjedovanje znači da se šumom gospodari prema strogim ekološkim, socijalnim i ekonomskim standardima.

Dosad su cerifikati u Federaciji BiH uvedeni u dva šumarstva, Sarajevošume i HB šume. Naglašen je i značaj primjene GIS-a (informaciono-geografskih podataka) u šumarstvu i drvnoj industriji. Predstavljen je također Katalog drvne industrije BiH koji je pripremila Privredna komora Federacije BiH uz finansijsku podršku USAID-a CCA (Klaster prerade drveta. U katalogu je predstavljeno 25 kompanija iz ove oblasti, uključujući i drvoprerađivače sa USK, njihove proizvodne mogućnosti, asortiman proizvoda, izvozna tržišta, struktura vlasništva, broj zaposlenih i dr.

Saradnja studenata produkt dizajna sarajevske Akademije likovnih umjetnosti (ALU) s proizvođačima namještaja u Bosni i Hercegovini nastavlja se i dalje organizovanjem radionica “Made in BiH”. Studenti će sredinom novembra ponovo posjetiti tvornicu namještaja FIS Vitez. Radionice ovog tipa održavaju se u okviru programa Privredne komore Federacije BiH, ALU-a, te uz podršku USAID-ovog projekta “Podizanje konkurentnosti razvojem klastera (CCA)”. Cilj programa je jačanje veza između mladih dizajnera i proizvođača namještaja, podizanje svijesti proizvođača o značaju primjene savremenog dizajna u proizvodnji namještaja, te unapređenje nivoa praktične edukacije studenata.

Zadnja izmjena: 06. 03. 2024.